Správne užívanie liekov

  • 21. augusta 2019

Čo je dobré vedieť

Moderné lieky sú veľmi účinné a ten, kto lieky predpisuje, musí poznať ich vlastnosti, aby chorému neurobili viac škody ako osohu. Každý liek má svoju indikáciu, teda sa predpisuje na určitý chorobný stav, ktorý vie priaznivo ovplyvniť a kontraindikácie, keď sa pre rôzne príčiny nesmie podávať. Lieky majú aj vedľajšie účinky prejavujúce sa napr. suchom v ústach, bolesťami hlavy, tráviacimi ťažkosťami, ktoré môžu pôsobiť počas celého obdobia užívania lieku, môžu sa dlhším užívaním zmierniť, resp. úplne zmiznúť.  Určenie správnej diagnózy a výber správnej skupiny liekov, ktorými sa má pacient liečiť, je iba prvým krokom k úspešnej liečbe. Po výbere terapie záleží na pacientovi, ako sa s liečbou vyrovná. Ochota podrobiť sa liečbe je druhý a veľmi dôležitý krok k úspešnému liečeniu a vyliečeniu pacienta.

Ako ich užívať

Niektoré lieky sa užívajú nalačno, iné po jedle, ďalšie počas jedla. Dávkovanie vždy určí lekár. Výhodné sú lieky, ktoré možno užiť len raz denne, najlepšie ráno. Mnohé však treba užívať viackrát denne v stanovených časových intervaloch. Užívanie lieku nalačno má výhodu v tom, že liek rýchlo putuje do čriev, odkiaľ sa vstrebáva ďalej do organizmu. Tak sa napríklad užívajú lieky, ktoré znižujú obsah kyseliny v žalúdočnej šťave. Nalačno sa užívajú napr. lieky na liečbu osteoporózy. Pri protizápalových liekoch je zasa dôležité užívať ich po jedle. Nalačno a pred jedlom by mohli dráždiť sliznicu žalúdka a prispieť k vytvoreniu vredu. Pri antibiotikách je dôležité dodržiavať časové odstupy od jednotlivých dávok, aby sa udržala stála hladina antibiotika v organizme.

Pred či po jedle?

Mnohé lieky pacienti lepšie znášajú, ak ich užijú pri jedle alebo po ňom. Pri alebo po jedle sa má užívať väčšina liekov, ak lekár nenariadi inak. Lieky v gastrorezistentných kapsuliach alebo dražé chránia žalúdok, lebo sa rozpúšťajú až v nižších častiach tráviaceho traktu a zároveň sú účinné látky v kapsuliach chránené pred agresívnym prostredím v žalúdku.  Ak užívame lieky vo forme tabliet a mimo jedla, ideálne je zapíjať ich aspoň jedným pohárom vody – postojačky alebo v sede, aby sa liek rýchlo dostal do žalúdka a neprilepil sa na sliznicu.

Nežiaduce účinky

Lieky môžu vyvolať aj nežiaduce účinky, napr. alergiu, bolesť hlavy, vyrážky, tráviace ťažkosti a podobne. Niektoré z liekov sú veľmi účinné, ale popri svojom účinku môžu vyvolať aj iné vážne a nežiaduce účinky či ochorenia, ako napr. úbytok kostnej drene, poruchu funkcií obličiek alebo hluchotu. Sú lieky, ktorých účinok sa navzájom zosilňuje. V praxi sa často využíva znásobenie účinku rôznych liekov, napr. pri liečbe vysokého krvného tlaku. Nevhodná ordinácia týchto liekov nielenže nelieči chorobu a tým ohrozuje pacienta, ale tak vystupňuje účinky, že sa negatívne prejavia na ochorení pacienta. Častým problémom pri užívaní tabliet je ich veľkosť. Pacient by mal lekárovi oznámiť, ak má problém s prehĺtaním tabliet či kapsúl rôznych veľkostí. Obal kapsúl má zasa v mnohých prípadoch ochrannú funkciu pred žalúdočnou kyselinou. Tableta s postupným uvoľňovaním bez deliacej ryhy sa nesmie deliť.

Lieky vo vyššom veku

U starších ľudí sú bežne prítomné viaceré choroby. Lekár však nemôže predpisovať všetky lieky na všetky ochorenia, preto je liečenie staršieho pacienta pre lekára vždy zložitou a zodpovednou úlohou. Pred začiatkom liečby sa stanoví, ktorú z chorôb, ktorými starší pacient trpí, treba práve liečiť, ktorý liek bude najvhodnejší a bez vedľajších účinkov. Ak lekár rozhodne o miere prospešnosti lieku i jeho rizika, následne sleduje činnosť liekov. Pacient by mal užívať len také lieky, ktorých účinnosť pozná a ktoré mu predpísal lekár. Keď ide o voľnopredajné lieky, účinok a spôsob podania vysvetlí pacientovi lekárnik. Každý pacient je individualita, nie každý liek zaberá každému rovnako. To, čo zaberá jednému, nemusí druhému, čo jednému pomáha, druhému môže uškodiť.

Dobré vedieť

Najistejšie je zapíjať lieky vodou.

Lieky obsahujúce železo nezapíjajte čajom či kávou pre obsah trieslovín – znižujú jeho vstrebávanie.

Lieky proti vysokému tlaku nezapíjajte ovocnými šťavami.

Ak užívate viacero liekov niekoľkokrát denne a dlhodobo, používajte dávkovač liekov.


Ďalšie zaujímavé články

Výhradný zástupca produktov MUAY pre slovenský trh

GREET Slovakia s.r.o
J. Kozačeka 29/2068
960 01 Zvolen