Únava – nedostatok železa

Únava – nedostatok železa

  • 5. novembra 2019

Železo ako biogénny kov má najvyšší výskyt v živých organizmoch. Prítomné je v jednobunkových organizmoch (kvasinky, baktérie), v bunkách bezstavcových živočíchov až po telá cicavcov.

Ak sa cítite unavený a máte bledú pokožku, je dosť možné, že máte nedostatok železa.

Nedostatok železa sa neprejavuje len únavou. Typická je aj bledá a drsná pokožka, búšenie srdca, málo energie, popraskané kútiky pier, poruchy spánku, hučanie v ušiach, pocit na odpadnutie a celková slabosť. Ak sú zásoby železa v tele vyčerpané, môže to viesť k anémii – chudokrvnosti, ktorá sa prejavuje týmito príznakmi.

Železo je najviac zastúpená látka v našom tele a prispieva k správnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu, k zníženiu vyčerpanosti a únavy a taktiež k správnej funkcii imunitného systému. U žien je zastúpené v množstve cca 35 mg/kg a u mužov 45 mg/kg.

Človek s nedostatkom železa je nie len bledý, pociťuje únavu, slabosť či vyčerpanie, ale môže mať aj zvýšenú citlivosť na chlad. Nedostatok železa môže sprevádzať aj vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, poruchy koncentrácie alebo pamäti, horšia nálada či bolesti hlavy.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že nedostatok železa sa mužov týka len zriedka. Na rozdiel od nich, ženy ho strácajú napríklad počas menštruácie, v tehotenstve, ale aj pri rôznych ochoreniach či chirurgických zákrokoch. Spravte si jednoduchý test z rúk: dlane by mali mať farbu do červena, predovšetkým však špičky prstov. Práve ich bledá farba môže byť známkou nedostatku železa. Ženy si ju môžu porovnať s mužskou dlaňou – tá má spravidla ten správny odtieň.

Nedostatkom železa najviac trpia ženy vo veku 18-59 rokov a tiež dievčatá vo veku 15 až 18 rokov, a to vzhľadom na pravidelnú stratu krvi pri menštruácii. Zvýšenú potrebu železa majú takisto tehotné a dojčiace ženy, dospievajúci a deti v období rastu, ľudia po operácii či chorobe, darcovia krvi a vegetariáni či vegáni, nakoľko železo získavame predovšetkým z mäsa.

Nedostatok železa sa zisťuje zo základného krvného testu, o ktorý môžete požiadať svojho lekára. Eventuálne si môžete v lekárni zakúpiť domáci test.

Okrem vyváženej stravy sú k dispozícii voľnopredajné tabletky s obsahom železa, pričom železo je možné dodať telu aj v infúziách. Pacienti ich dokonca tolerujú lepšie ako pravidelné užívanie rôznych preparátov. Potrebná dávka je v priemere tri až päť infúzií.

Z preparátov sa ako najvhodnejšie javia preparáty pripravené na základe mikroenkapsulácie. Mikroenkapsulácia je unikátna patentovaná technológia. Skladá sa z dvoch krokov. Prvým krokom je mikronizácia, kedy sú častice sacharátu železitého mikronizované na veľkosť, ktorá zabezpečí jeho vysokú vstrebateľnosť, čo potvrdila aj klinická štúdia. Druhým krokom je enkapsulácia, kedy je sacharát železitý potiahnutý ochrannou vrstvou. Táto špeciálna ochranná vrstva bráni uvoľneniu železa a jeho kontaktu so žalúdkom, pomaly sa uvoľňuje až v dvanástorníku. Tým sa znižuje riziko tráviacich ťažkostí (napr. bolesti žalúdka, nevoľnosť, zápcha), ktoré sú bežné pri užívaní niektorých preparátov s obsahom železa. Navyše mikroenkapsulované železo nemá železitú pachuť a vzájomne sa neovplyvňuje s čajom, kávou, mliekom ani stravou.

Pri nedostatku železa je potrebná aj zmena jedálníčka. Zaradiť do neho treba potraviny bohaté na železo, no nielen tie. Potrebná denná dávka železa je 1–2 mg denne a tieto potraviny treba aj správne kombinovať. Dôležitú úlohu pri nedostatku železa v tele hrajú potraviny bohaté na vitamín C a šťavy. Tie pomôžu vstrebávaniu železa z rastlinných potravín, ktoré sa inak v čreve nerozdelia. Je preto dobré pokvapkať jedlo bohaté na železo kvapkami citrónovej šťavy alebo si ho ozdobiť ovocím (plátok exotického ovocia bravčové mäso aj osvieži). Kyseliny citrónová a mliečna a aminokyseliny metionín a proteíngénny cysteín pomáhajú pri vstrebávaní železa.

Železo sa nachádza predovšetkým v mäsových výrobkoch, ale vegetariáni, ktorí ho nejedia, majú k dispozícii iné zdroje, a nie je ich málo. Na železo je bohatá napríklad fazuľa, mak, pšeničné otruby, brokolica, cícer, sušené marhule či šošovica.


Ďalšie zaujímavé články

Výhradný zástupca produktov MUAY pre slovenský trh

GREET Slovakia s.r.o
J. Kozačeka 29/2068
960 01 Zvolen